RUS

FLAHERTIANA–2006

The VI Flahertiana International Documentary Film Festival will take place in Perm, Russia from May 3rd to 10th , 2006. Beginning with 2006, the Festival will be staged annually.

Festival programme includes documentaries that develop the cinematography aesthetics first introduced by Robert Flaherty in his masterpiece Nanook of the North, portraying the human character's real life on film and structuring it on the screen according to the laws of dramaturgy. The key methods of filmmaking involve long-term follow-up and “habitual” camera.

Festival Awards include:

Main Jury prize and US$ 10,000.
Prize “For the best long documentary” and US$ 3,000.
Prize “For the best short documentary” and US$ 3,000.
Prize of film critics and US$ 3,000
Special prize of the Organising Committee “For outstanding achievements in documentary film art” and US$ 5,000.

In previous years, the Festival awards went to Pavel Lozinskiy, Poland (The Sisters), Sergey Dvortsevoy (The Motorway), Yuriy Shiller (The Flight of a Bumblebee), Andrey Zheleznyakov (Natural Selection), Aleksandr Gutman (Fresco), Viktor Kosakovskiy (Tishe) and others.

Perm — Festival's venue and main city of the Perm Region — has stretched along the Kama River on the eastern border of Europe, housing over 1 million people.

Here, unique Ural foothills' relief has urged the scientists to talk of a separate geological period in the Earth history — the Permian period — a time of original pangolins and oil and coal formation.

To many Perm is also known as Yuriatin (a town featured in Boris Pasternak's novel “Doctor Zhivago”). The city's attractions include a unique “Wooden Gods” collection and famous ballet school that has produced Nadezhda Pavlova (the Bolshoy's prima), Olga Chenchikova (Mariinskiy Theatre), etc.

Официальный постер фестиваля «Флаэртиана 2006»

Winners

Dreaming by Numbers (0+)

the Netherlands, 2006, b/w, 75 min.
Director: Anna Bucchetti
Grand Prix for The Best Film of the Festival Big Golden Nanook and Prize: $10 000

My Country, My Country (0+)

USA, 2006, colour, 90 min.
Director: Laura Poitras
Award for The Best Long Film Big Silver Nanook Prize: $3000

Seeds (0+)

Poland, 2005, colour, 27 min.
Director: Wojciech Kasperski
Award for The Best Short Film Big Silver Nanook Prize: $3000

Another Country (0+)

Russia, 2005, colour, 90 min.
Director: Marina Razbezhkina
Press and Critics Award Small Silver Nanook Prize: $3000

Under the Open Sky (0+)

Russia, 2005, colour, 39 min.
Director: Arman Eritsyan
Audience Award Small Golden Nanook

The Longest Day (0+)

Thailand, 2005, colour, 13 min.
Director: Uruphong Raksasad
Jury's Special Mention

Chicken Elections (0+)

Serbia, 2005, colour, 48 min.
Director: Goran Radovanovic
Organization Committee Award Small Silver Nonook

All Kids Are Born Able to See (0+)

Russia, 2005, colour, 45 min.
Director: Arkady Kogan
Jury's Special Mention

Jury

Ury Shiller

Pawel Lozinski

Tamara Trampe

Arto Halonen

Leonid Uzefovich

Program

International competition

Dreaming by Numbers (0+)

the Netherlands, 2006, b/w, 75 min.
Director: Anna Bucchetti
Grand Prix for The Best Film of the Festival Big Golden Nanook and Prize: $10 000

My Country, My Country (0+)

USA, 2006, colour, 90 min.
Director: Laura Poitras
Award for The Best Long Film Big Silver Nanook Prize: $3000

Seeds (0+)

Poland, 2005, colour, 27 min.
Director: Wojciech Kasperski
Award for The Best Short Film Big Silver Nanook Prize: $3000

Another Country (0+)

Russia, 2005, colour, 90 min.
Director: Marina Razbezhkina
Press and Critics Award Small Silver Nanook Prize: $3000

Under the Open Sky (0+)

Russia, 2005, colour, 39 min.
Director: Arman Eritsyan
Audience Award Small Golden Nanook

The Longest Day (0+)

Thailand, 2005, colour, 13 min.
Director: Uruphong Raksasad
Jury's Special Mention

Chicken Elections (0+)

Serbia, 2005, colour, 48 min.
Director: Goran Radovanovic
Organization Committee Award Small Silver Nonook

All Kids Are Born Able to See (0+)

Russia, 2005, colour, 45 min.
Director: Arkady Kogan
Jury's Special Mention

Adam &Eva (0+)

Ukrain, 2005, colour, 23 min.
Director: Murat Mamedov

Aarne (0+)

Finland, 2005, colour, 16 min.
Director: Mervi Junkkonen

The Story of a Flying Carpet in Zwolle (0+)

the Netherlands, 2005, colour, 10 min.
Director: Parisa Yousef Doust

Hand me down (0+)

France, 2005, colour, 52 min.
Director: Philippe Ayme

A Very English Village: Going for the Kill (0+)

UK, 2005, colour, 88 min.
Director: Luke Holland

Kontrakt (0+)

Finland, 2005, colour, 16 min.
Director: Oliwia Hirvi

Hotel of Dreams (0+)

Denmark, 2005, colour, 59 min.
Director: Helle Toft Jensen

Hammer and Flame (0+)

UK, 2005, colour, 10 min.
Director: Vaughan Pilikian

Welkome to New York (0+)

Chile, Italy, Spain, 2006, colour, 66 min.
Director: Bettina Perut , Iván Osnovikoff

Island (0+)

Poland, 2005, colour, 49 min.
Director: Tae Young Park

The Liberace of Baghdad (0+)

UK, 2005, colour, 70 min.
Director: Sean McAllister

Svyato (0+)

Russia, 2005, colour, 40 min.
Director: Victor Kossakovsky

Pickles (0+)

Israel, 2006, colour, 59 min.
Director: Dalit Kimor

365 Days Reijo Kela’s Video Diary 1999 (0+)

Finland, 2006, colour, 18 min.
Director: Reijo Kela

The Con Kid (0+)

Norway, 2005, colour, 52 min.
Director: Trond Kvist

A Window Facing the Sun (0+)

Iran, 2005, colour, 12 min.
Director: Bijan Zaman Pira

Kostya and Mouse (0+)

USA, 2006, colour, 67 min.
Director: Andrei Zagdansky

Return (0+)

Georgia, 2006, colour, 28 min.
Director: Levan Glonti

Sky Burial (0+)

USA, 2005, colour, 12 min.
Director: Ellen Bruno

MITUMBA, the Second-Hand Road (0+)

Italy, 2005, colour, 52 min.
Director: Raffaele Brunetti

Letter to Lou (0+)

Belgium, 2005, colour, 60 min.
Director: Luc Boland

Mechkar – the Story of a Bulgarian Bear Owner (0+)

Sweden, 2006, colour, 28 min.
Director: Albin Biblom

Berlin Diary (0+)

Germany, Israel, 2005, colour, 15 min.
Director: Ester Amrami

Zavedyonka (0+)

Belarus, 2006, colour, 20 min.
Director: Galina Adamovich

Russian Flahertiana

About Sarah and Sveta (0+)

Russia, 2005, colour, 43 min.
Director: Irina Uralskaya

The USSR-Russia-Transit (0+)

Russia, 2005, colour, 52 min.
Director: Andrey Titov

The light of the White Sea (0+)

Russia, 2005, colour, 55 min.
Director: Olga Stefanova, Nastya Tarasova

A Special One (0+)

Russia, 2005, colour, 43 min.
Director: Galina Sinkina

Vacation (0+)

Russia, 2005, colour, 52 min.
Director: Marina Razbezhkina

Wedding of Silence (0+)

Russia, 2003, b/w, 29 min.
Director: Pavel Medvedev

Zero Hour (0+)

Russia, 2005, colour, 54 min.
Director: Pavel Medvedev

Six with them all (scraps of home) (0+)

Russia, 2005, colour, 69 min.
Director: Aleksander Malinin

Musician journey (0+)

Russia, 2005, colour, 26 min.
Director: Andrey Kaminskiy

About Mitya and Mosja (0+)

Russia, 2005, colour, 12 min.
Director: Sergei Zinoviev

Vella (0+)

Russia, 2005, colour, 35 min.
Director: Vladimir Guerchikov

Split in the factoria Sym (0+)

Russia, 2005, colour, 30 min.
Director: Vladimir Vasiljev

San Dоnato (0+)

Russia, 2005, colour, 45 min.
Director: Anatoliy Baluev

Special events

Lectures and seminars