RUS

16 September, Sunday

Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Russian Flahertiana
The Fatherland's Smoke
Russia, 2017, colour, 80 min.
Director: Alexey Pogrebnoy
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
The Dread
Argentina, 2017, colour, 67 min.
Director: Martin Benchimol, Pablo Aparo
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
International competition
King Lear
Russia, 2017, colour, 56 min.
Director: Denis Klebleev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Everyone Wants to Live Forever
Russia, 2017, colour, 65 min.
Director: Evgeniy Golynkin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4
The Fugue
USSR , 1988, colour, 76 min.
Director: Anatoly Baluev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Non-parent
Czech republic, 2017, colour, 83 min.
Director: Jana Počtová
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
International competition
Songs for Kit
Russia, Belarus, 2017, colour, 56 min.
Director: Ruslan Fedotov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
We Were Smoke
Russia, 1992, colour, 90 min.
Director: Anatoly Baluev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
By The Walls Of Moscow
Russia, 2004, colour, 26 min.
Director: Boris Karadzhev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
"Dream Factory" for Comrade Stalin
Russia, 2017, colour, 65 min.
Director: Boris Karadzhev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
The Dread
Argentina, 2017, colour, 67 min.
Director: Martin Benchimol, Pablo Aparo
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall
Tupi–Tap
Russia, 1995, colour, 37 min.
Director: Anatoly Baluev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
The Choir
Russia, 1998, colour, 45 min.
Director: Anatoly Baluev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Dance of Outlaws
Finland, Norway, 2012, colour, 82 min.
Director: Mohamed El Aboudi
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its producer
International competition
King Lear
Russia, 2017, colour, 56 min.
Director: Denis Klebleev
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
The Fatherland's Smoke
Russia, 2017, colour, 80 min.
Director: Alexey Pogrebnoy
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Student competition
Simoron
Russia, 2018, colour, 33 min.
Director: Anastasiya Vasilets
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
The Seal of King Solomon
Russia, 2018, colour, 40 min.
Director: Maya Gimaeva
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
Happy New Year to Galy
Russia, 2017, colour, 26 min.
Director: Lada Iskanderova
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Steel Gates
Armenia, 2010, 57 min.
Director: Armen Khachatryan
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1,
The film is presented by its director
I Live
Armenia , 2009, colour, 50 min.
Director: Armen Khachatryan
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1,
The film is presented by its director
International competition
Songs for Kit
Russia, Belarus, 2017, colour, 56 min.
Director: Ruslan Fedotov
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Give Up Tomorrow
Philippines, 2011, colour, 96 min.
Director: Michael Collins
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Everyone Wants to Live Forever
Russia, 2017, colour, 65 min.
Director: Evgeniy Golynkin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4