RUS

17 September, Sunday

Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Russian Flahertiana
Grotto Children
Russia, 2017, colour, 75 min.
Director: Anna Ganshina
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Waiting for Giraffes
the Netherlands, 2016, colour, 85 min.
Director: Marco De Stefanis
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana

, , min.
Director:
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
The Grown Ups
Chile, the Netherlands, France, 2016, colour, 82 min.
Director: Maite Alberdi
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its producer
The Perfect Selfie
Finland, 2016, colour, 66 min.
Director: Maryam Razavi
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall
International competition
The Competition
Russia, 2016, colour, 45 min.
Director: Evgeny Khovaev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
State of Weightlessness
Poland, France, 1994, b/w, 60 min.
Director: Maciej J. Drygas
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Waiting for Giraffes
the Netherlands, 2016, colour, 85 min.
Director: Marco De Stefanis
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Blunden Harbour
USA, 1951, b/w, 22 min.
Director: Robert Gardner
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
How the Myth Was Made
USA, Ireland, 1979, b/w, 58 min.
Director: George Stoney
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
Student competition
Property of the Republic
Russia, 2017, colour, 57 min.
Director: Anna Kuznetsova
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
Extras. Close-up
Russia, 2016, colour, 20 min.
Director: Alexander Zubovlenko
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
The War and Peace of Private Litvin
Russia, 2016, colour, 30 min.
Director: Evgeny Kalinin
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Paraíso
Pilippines , 2015, colour, 60 min.
Director: Nash Ang Gahan
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Russian Flahertiana
Grotto Children
Russia, 2017, colour, 75 min.
Director: Anna Ganshina
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
The fisherman and the dancing girl
Russia, 2005, colour, 52 min.
Director: Valeriy Solomin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
The art of all time
Russia, 1987, colour, 20 min.
Director: Valeriy Solomin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Who has tastier bread
Russia, 1980, colour, 20 min.
Director: Valeriy Solomin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
International competition
The Grown Ups
Chile, the Netherlands, France, 2016, colour, 82 min.
Director: Maite Alberdi
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its producer
pereSTROIKA – reCONSTRUCTION of a flat
Germany, 2008, colour, 85 min.
Director: Christiane Büchner
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana

, , min.
Director:
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
"Dream Factory" for Comrade Stalin
Russia, 2017, colour, 65 min.
Director: Boris Karadzhev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1,
The film is presented by its director
International competition
The Competition
Russia, 2016, colour, 45 min.
Director: Evgeny Khovaev
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director