RUS

19 September, Tuesday

Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Russian Flahertiana
The Lake
Russia, 2016, colour, 30 min.
Director: Daria Blokhina
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Tiksi – the Bay of Meetings
Russia, 2016, colour, 39 min.
Director: Efim Reznikov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Calabria
Switzerland, 2016, colour, 117 min.
Director: Pierre-Francois Sauter
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Son of Man
Russia, 2017, colour, 26 min.
Director: Sergey Pozdnyakov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
The Punishment
Russia, 2017, colour, 47 min.
Director: Yulia Zinovieva
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Untitled
Austria, Germany, 2017, colour, 103 min.
Director: Michael Glawogger
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Lacrimoza
Russia, 1999, colour, 26 min.
Director: Tatyana Skabard
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
It's Difficult to Become a God
Russia, 2002, colour, 32 min.
Director: Sergei Bosenko
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
Life as It Is
Russia, 2002, colour, 20 min.
Director: Marina Razbezhkina
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
Dear Markovich
Russia, 2003, colour, 29 min.
Director: Vitaliy Bryntsev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Miss Kiet's Children
the Netherlands, 2016, colour, 115 min.
Director: Petra Lataster-Czisch
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director and Dop
Pionerskaya St., 17,
Campus
Passions of Marina
Russia, 2004, colour, 55 min.
Director: Andrey Osipov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
Klondike-a
Russia, 2002, colour, 24 min.
Director: Vladimir Popov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
Violated Letters
Poland , 2011, b/w, 56 min.
Director: Maciej J. Drygas
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Family Business
Germany, 2015, colour, 93 min.
Director: Christiane Büchner
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
International competition
Calabria
Switzerland, 2016, colour, 117 min.
Director: Pierre-Francois Sauter
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Student competition
On the Edge
Russia, 2016, colour, 45 min.
Director: Yulia Bobkova, Olga Komarevtseva, Maksim Lukianets, Kirill Myltsev, Yulia Sergina
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
You See
Russia, 2017, colour, 25 min.
Director: Natasha Kasianova
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
Beauty
Russia, 2016, colour, 27 min.
Director: Kristina Kukhazhmetova
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
The Lake
Russia, 2016, colour, 30 min.
Director: Daria Blokhina
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Tiksi – the Bay of Meetings
Russia, 2016, colour, 39 min.
Director: Efim Reznikov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Village People
Bulgaria, 2016, colour, 66 min.
Director: Tzvetan Dragnev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
We Will Rock You
Russia, 2017, colour, 124 min.
Director: Evgeny Grigoriev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
International competition
Untitled
Austria, Germany, 2017, colour, 103 min.
Director: Michael Glawogger
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Son of Man
Russia, 2017, colour, 26 min.
Director: Sergey Pozdnyakov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
The Punishment
Russia, 2017, colour, 47 min.
Director: Yulia Zinovieva
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director