RUS
Waiting for Giraffes (12+)
the Netherlands, 2016, 85 min
Director Marco De Stefanis
Special Jury Mentio
The Grown Ups (12+)
Chile, the Netherlands, France, 2016, 82 min
Director Maite Alberdi
Award for Discovery of New Subjects and New Heroes – “Silver Nanook”
Zona Franca (12+)
Chile, France, 2016, 100 min
Director Georgi Lazarevski
Award for Original Artistic Solution – “Silver Nanook”
Calabria (12+)
Switzerland, 2016, 117 min
Director Pierre-Francois Sauter
Grand Prix for the best film of the festival – “Big Golden Nanook”
The Competition (6+)
Russia, 2016, 45 min
Director Evgeny Khovaev
Audience Award
Communion (12+)
Poland , 2016, 72 min
Director Anna Zamecka
Special Jury Mention
XVII INTERNATIONAL
DOCUMENTARY FILM
FESTIVAL
"FLAHERTIANA"
14-20 SEPTEMBER 2018
PERM
The more your work corresponds to real life, the better it seems..." — these words said by Durer, an artist of the Renaissance, are the most laconic expression of the aesthetic conception of the film festival "Flahertiana".

WATCH THE CLOSING CEREMONY LIVE

You See (12+)

Russia, 2017, colour, 25 min.
Director: Natasha Kasianova

The Price of One Mistake (0+)

Kyrgyzstan, 2016, colour, 10 min.
Director: Toktomush Zhekshenbai uulu

Music Lessons (18+)

Russia, 2016, colour, 27 min.
Director: Irina Buzina

Sister (18+)

Russia, 2017, colour, 25 min.
Director: Anastasia Kuzyakova

Blindfold (0+)

Russia, 2016, colour, 28 min.
Director: Aleksey Bogdanov

The Perm Period (0+)

Russia, 2017, colour, 8 min.
Director: Olesya Yepishina

On the Edge (12+)

Russia, 2016, colour, 45 min.
Director: Yulia Bobkova, Olga Komarevtseva, Maksim Lukianets, Kirill Myltsev, Yulia Sergina

Extras. Close-up (12+)

Russia, 2016, colour, 20 min.
Director: Alexander Zubovlenko

The Flight... (12+)

Russia, 2016, colour, 36 min.
Director: Klavdia Antonenko

Beauty (18+)

Russia, 2016, colour, 27 min.
Director: Kristina Kukhazhmetova

The Private Life of Animals (18+)

Russia, 2017, colour, 37 min.
Director: Valentin Tkach

Zoya & Valera (18+)

Russia, 2017, colour, 52 min.
Director: Andrey Ananin

Here and Only Here (18+)

Russia, 2017, colour, 21 min.
Director: Tatiana Lushnikova

Laws of the Taiga (12+)

Russia, 2017, colour, 28 min.
Director: Maria Evteeva

Property of the Republic (12+)

Russia, 2017, colour, 57 min.
Director: Anna Kuznetsova

The War and Peace of Private Litvin (6+)

Russia, 2016, colour, 30 min.
Director: Evgeny Kalinin

Small People. Big Trees. (16+)

Russia, 2016, colour, 45 min.
Director: Vadim Vitovtsev

In the Eye of the Storm (16+)

Russia, 2016, colour, 44 min.
Director: Elizaveta Kozlova

Harmony (12+)

Russia, 2017, colour, 61 min.
Director: Lidia Sheinin

The Two Names of One City (6+)

Russia, 2016, colour, 28 min.
Director: Taisiya Reshetnikova

Grotto Children (12+)

Russia, 2017, colour, 75 min.
Director: Anna Ganshina

The Bridge (6+)

Russia, 2016, colour, 41 min.
Director: Anna Dranitsyna

The Punishment (16+)

Russia, 2017, colour, 47 min.
Director: Yulia Zinovieva

The Lake (12+)

Russia, 2016, colour, 30 min.
Director: Daria Blokhina

Songs of Abdul (12+)

Russia, Tajikistan, France, 2017, colour, 68 min.
Director: Anna Moiseenko

The Last Waltz (16+)

Russia, 2017, colour, 81 min.
Director: Yulia Bobkova

Rural Projectionist (12+)

Russia, 2016, colour, 50 min.
Director: Alexander Kalashnikov

"The Heart" Forty Years Later (16+)

Russia, 2016, colour, 69 min.
Director: Evgeniy Golynkin

Son of Man (12+)

Russia, 2017, colour, 26 min.
Director: Sergey Pozdnyakov

Kuvayev's Territory (16+)

Russia, 2016, colour, 97 min.
Director: Svetlana Bychenko

Tiksi – the Bay of Meetings (12+)

Russia, 2016, colour, 39 min.
Director: Efim Reznikov

Mattress Men (16+)

UK, Ireland, Sweden, Norway, 2016, colour, 84 min.
Director: Colm Quinn

The Good Postman (18+)

Finland, Bulgaria, 2016, colour, 82 min.
Director: Tonislav Hristov

Untitled (16+)

Austria, Germany, 2017, colour, 103 min.
Director: Michael Glawogger

Singing With Angry Bird (6+)

South Korea, 2016, colour, 87 min.
Director: Hyewon Jee

Siberian Love (18+)

Germany, 2016, colour, 83 min.
Director: Olga Delane

Communion (12+)

Poland , 2016, 72 min.
Director: Anna Zamecka

Third-Class Travel (12+)

Russia, 2017, colour, 82 min.
Director: Rodion Ismailov

The Dazzling Light of Sunset (12+)

Georgia, Germany, 2016, colour, 77 min.
Director: Salome Jashi

The Competition (6+)

Russia, 2016, colour, 45 min.
Director: Evgeny Khovaev

Calabria (12+)

Switzerland, 2016, colour, 117 min.
Director: Pierre-Francois Sauter

A Marriage Story (16+)

Czech Republic, 2017, colour, 102 min.
Director: Helena Trestikova

Zona Franca (12+)

Chile, France, 2016, colour, 100 min.
Director: Georgi Lazarevski

Ouaga Girls (16+)

Sweden, Burkina Faso, French, Qatar, 2017, colour, 80 min.
Director: Theresa Traore Dahlberg

The Grown Ups (12+)

Chile, the Netherlands, France, 2016, colour, 82 min.
Director: Maite Alberdi

Waiting for Giraffes (12+)

the Netherlands, 2016, colour, 85 min.
Director: Marco De Stefanis