RUS

Pionerskaya St., 17,
Campus
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Russian Flahertiana
Rural Projectionist
Russia, 2016, colour, 50 min.
Director: Alexander Kalashnikov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Singing With Angry Bird
South Korea, 2016, colour, 87 min.
Director: Hyewon Jee
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
International competition
Mattress Men
UK, Ireland, Sweden, Norway, 2016, colour, 84 min.
Director: Colm Quinn
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
The Revolution Square
USSR, 1988, b/w, 89 min.
Director: Aleksandr Ivankin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Blind Gulliver
Czech Republic, 2016, colour, 104 min.
Director: Martin Rysavy
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its producer
Dance Veranda Named After F. Dzerzhinsky
Russia, 1994, colour, 10 min.
Director: Gennadiy Gorodniy
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Mother Frosya’s Tales about Diveyevskiy Monastery
Russia, 1990, colour, 27 min.
Director: Sergei Baranov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Muchkap: Tambov State
Russia, 1991, colour, 30 min.
Director: Andrey Karpenko
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Life is Beautiful
Russia, 1990, colour, 24 min.
Director: Peter Mostovoy
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Student competition
Music Lessons
Russia, 2016, colour, 27 min.
Director: Irina Buzina
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Rural Projectionist
Russia, 2016, colour, 50 min.
Director: Alexander Kalashnikov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Singing With Angry Bird
South Korea, 2016, colour, 87 min.
Director: Hyewon Jee
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
The Competition
Russia, 2016, colour, 45 min.
Director: Evgeny Khovaev
Bukireva St., 10a,
Concert Hall of Perm State University
International competition
Mattress Men
UK, Ireland, Sweden, Norway, 2016, colour, 84 min.
Director: Colm Quinn
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall
Russian Flahertiana
"The Heart" Forty Years Later
Russia, 2016, colour, 69 min.
Director: Evgeniy Golynkin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
The Good Postman
Finland, Bulgaria, 2016, colour, 82 min.
Director: Tonislav Hristov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
Russian Flahertiana
Kuvayev's Territory
Russia, 2016, colour, 97 min.
Director: Svetlana Bychenko
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Communion
Poland , 2016, 72 min.
Director: Anna Zamecka
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Provincial Girls
Russia, 1995, colour, 31 min.
Director: Tatyana Bozic
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
We Don’t Need Your Life
Russia, 1993, colour, 29 min.
Director: Igor Grigoriev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
The Cross
Russia, 1994, colour, 29 min.
Director: Gennadiy Gorodniy
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
You Have No Idea How Much I Love You
Poland, 2016, colour, 80 min.
Director: Pawel Lozinski
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its DoP
The Gospel of Satan
Russia, 1992, colour, 79 min.
Director: Igor Grigoriev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Hear My Cry
Poland , 1991, b/w, 48 min.
Director: Maciej J. Drygas
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
"Dream Factory" for Comrade Stalin
Russia, 2017, colour, 65 min.
Director: Boris Karadzhev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Student competition
The Flight...
Russia, 2016, colour, 36 min.
Director: Klavdia Antonenko
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
Laws of the Taiga
Russia, 2017, colour, 28 min.
Director: Maria Evteeva
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
The Price of One Mistake
Kyrgyzstan, 2016, colour, 10 min.
Director: Toktomush Zhekshenbai uulu
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Waiting for the (t)rain
France, 2015, 25 min.
Director: Simon Panay
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Orphans [a requiem]
Canada, 2016, colour, 31 min.
Director: Joel Elliott
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
International competition
The Good Postman
Finland, Bulgaria, 2016, colour, 82 min.
Director: Tonislav Hristov
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall
Russian Flahertiana
"The Heart" Forty Years Later
Russia, 2016, colour, 69 min.
Director: Evgeniy Golynkin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Little Yellow Boots
Finland, Germany, Norway, 2017, colour, 95 min.
Director: John Webster
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
Neighbours of the Kremlin
Germany, 2002, colour, 111 min.
Director: Christiane Büchner
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1,
The film is presented by its director
International competition
Communion
Poland , 2016, 72 min.
Director: Anna Zamecka
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Kuvayev's Territory
Russia, 2016, colour, 97 min.
Director: Svetlana Bychenko
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Russian Flahertiana
Grotto Children
Russia, 2017, colour, 75 min.
Director: Anna Ganshina
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Waiting for Giraffes
the Netherlands, 2016, colour, 85 min.
Director: Marco De Stefanis
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana

, , min.
Director:
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
The Grown Ups
Chile, the Netherlands, France, 2016, colour, 82 min.
Director: Maite Alberdi
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its producer
The Perfect Selfie
Finland, 2016, colour, 66 min.
Director: Maryam Razavi
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall
International competition
The Competition
Russia, 2016, colour, 45 min.
Director: Evgeny Khovaev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
State of Weightlessness
Poland, France, 1994, b/w, 60 min.
Director: Maciej J. Drygas
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Waiting for Giraffes
the Netherlands, 2016, colour, 85 min.
Director: Marco De Stefanis
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Blunden Harbour
USA, 1951, b/w, 22 min.
Director: Robert Gardner
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
How the Myth Was Made
USA, Ireland, 1979, b/w, 58 min.
Director: George Stoney
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
Student competition
Property of the Republic
Russia, 2017, colour, 57 min.
Director: Anna Kuznetsova
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
Extras. Close-up
Russia, 2016, colour, 20 min.
Director: Alexander Zubovlenko
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
The War and Peace of Private Litvin
Russia, 2016, colour, 30 min.
Director: Evgeny Kalinin
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Paraíso
Pilippines , 2015, colour, 60 min.
Director: Nash Ang Gahan
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Russian Flahertiana
Grotto Children
Russia, 2017, colour, 75 min.
Director: Anna Ganshina
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
The fisherman and the dancing girl
Russia, 2005, colour, 52 min.
Director: Valeriy Solomin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
The art of all time
Russia, 1987, colour, 20 min.
Director: Valeriy Solomin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Who has tastier bread
Russia, 1980, colour, 20 min.
Director: Valeriy Solomin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
International competition
The Grown Ups
Chile, the Netherlands, France, 2016, colour, 82 min.
Director: Maite Alberdi
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its producer
pereSTROIKA – reCONSTRUCTION of a flat
Germany, 2008, colour, 85 min.
Director: Christiane Büchner
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana

, , min.
Director:
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
"Dream Factory" for Comrade Stalin
Russia, 2017, colour, 65 min.
Director: Boris Karadzhev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1,
The film is presented by its director
International competition
The Competition
Russia, 2016, colour, 45 min.
Director: Evgeny Khovaev
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Russian Flahertiana
The Last Waltz
Russia, 2017, colour, 81 min.
Director: Yulia Bobkova
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Zona Franca
Chile, France, 2016, colour, 100 min.
Director: Georgi Lazarevski
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Pionerskaya St., 17,
Big Cinema Hall
Russian Flahertiana
Harmony
Russia, 2017, colour, 61 min.
Director: Lidia Sheinin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
The Dazzling Light of Sunset
Georgia, Germany, 2016, colour, 77 min.
Director: Salome Jashi
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
Pionerskaya St., 17,
Campus
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall
Et Cetera
Russia, 2000, colour, 24 min.
Director: Andrey Osipov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
Voices
Russia, 1997, 45 min.
Director: Andrey Osipov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
One Day in People's Poland
Poland, France, 2005, b/w, 58 min.
Director: Maciej J. Drygas
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Student competition
Blindfold
Russia, 2016, colour, 28 min.
Director: Aleksey Bogdanov
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
Here and Only Here
Russia, 2017, colour, 21 min.
Director: Tatiana Lushnikova
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
Sister
Russia, 2017, colour, 25 min.
Director: Anastasia Kuzyakova
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
International competition
Zona Franca
Chile, France, 2016, colour, 100 min.
Director: Georgi Lazarevski
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
The Last Waltz
Russia, 2017, colour, 81 min.
Director: Yulia Bobkova
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Nothing is Forgiven
Belgium, 2016, colour, 62 min.
Director: Vincent Coen, Guillaume Vandenberghe
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Boiling Point
Finland, 2017, colour, 91 min.
Director: Elina Hirvonen
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Harmony
Russia, 2017, colour, 61 min.
Director: Lidia Sheinin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
The Dazzling Light of Sunset
Georgia, Germany, 2016, colour, 77 min.
Director: Salome Jashi
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Russian Flahertiana
The Lake
Russia, 2016, colour, 30 min.
Director: Daria Blokhina
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Tiksi – the Bay of Meetings
Russia, 2016, colour, 39 min.
Director: Efim Reznikov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Calabria
Switzerland, 2016, colour, 117 min.
Director: Pierre-Francois Sauter
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Son of Man
Russia, 2017, colour, 26 min.
Director: Sergey Pozdnyakov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
The Punishment
Russia, 2017, colour, 47 min.
Director: Yulia Zinovieva
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Untitled
Austria, Germany, 2017, colour, 103 min.
Director: Michael Glawogger
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Lacrimoza
Russia, 1999, colour, 26 min.
Director: Tatyana Skabard
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
It's Difficult to Become a God
Russia, 2002, colour, 32 min.
Director: Sergei Bosenko
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
Life as It Is
Russia, 2002, colour, 20 min.
Director: Marina Razbezhkina
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
Dear Markovich
Russia, 2003, colour, 29 min.
Director: Vitaliy Bryntsev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Miss Kiet's Children
the Netherlands, 2016, colour, 115 min.
Director: Petra Lataster-Czisch
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director and Dop
Pionerskaya St., 17,
Campus
Passions of Marina
Russia, 2004, colour, 55 min.
Director: Andrey Osipov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
Klondike-a
Russia, 2002, colour, 24 min.
Director: Vladimir Popov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6,
The film is presented by its DoP
Violated Letters
Poland , 2011, b/w, 56 min.
Director: Maciej J. Drygas
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Family Business
Germany, 2015, colour, 93 min.
Director: Christiane Büchner
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
International competition
Calabria
Switzerland, 2016, colour, 117 min.
Director: Pierre-Francois Sauter
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Student competition
On the Edge
Russia, 2016, colour, 45 min.
Director: Yulia Bobkova, Olga Komarevtseva, Maksim Lukianets, Kirill Myltsev, Yulia Sergina
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
You See
Russia, 2017, colour, 25 min.
Director: Natasha Kasianova
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
Beauty
Russia, 2016, colour, 27 min.
Director: Kristina Kukhazhmetova
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
The Lake
Russia, 2016, colour, 30 min.
Director: Daria Blokhina
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Tiksi – the Bay of Meetings
Russia, 2016, colour, 39 min.
Director: Efim Reznikov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Village People
Bulgaria, 2016, colour, 66 min.
Director: Tzvetan Dragnev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
We Will Rock You
Russia, 2017, colour, 124 min.
Director: Evgeny Grigoriev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
International competition
Untitled
Austria, Germany, 2017, colour, 103 min.
Director: Michael Glawogger
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Son of Man
Russia, 2017, colour, 26 min.
Director: Sergey Pozdnyakov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
The Punishment
Russia, 2017, colour, 47 min.
Director: Yulia Zinovieva
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Russian Flahertiana
The Two Names of One City
Russia, 2016, colour, 28 min.
Director: Taisiya Reshetnikova
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
The Bridge
Russia, 2016, colour, 41 min.
Director: Anna Dranitsyna
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Third-Class Travel
Russia, 2017, colour, 82 min.
Director: Rodion Ismailov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
In the Eye of the Storm
Russia, 2016, colour, 44 min.
Director: Elizaveta Kozlova
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Small People. Big Trees.
Russia, 2016, colour, 45 min.
Director: Vadim Vitovtsev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Siberian Love
Germany, 2016, colour, 83 min.
Director: Olga Delane
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director
Isaac Schwartz. Other Dimensions
Russia, 2006, colour, 26 min.
Director: Yuri Malugin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Ilya Gutman. The Man of War and Peace
Russia, 2008, colour, 52 min.
Director: Igor Grigoriev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Upside-down, or Phantomas in the Province
Russia, 2005, colour, 20 min.
Director: Veniamin Tronin
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Presentation of the platform PITCHTHEDOC.COM
Adam Papliński, Katarzyna Szarecka
Pionerskaya St., 17,
Campus
After Bach
Russia, 2010, colour, 52 min.
Director: Olesya Buryachenko
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
The Leader Will Be I!
Russia, 2015, colour, 50 min.
Director: Andrey Osipov
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Abu Haraz
Poland, 2013, colour, 73 min.
Director: Maciej J. Drygas
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
It's Not Yet Dark
Ireland, 2016, colour, 80 min.
Director: Frankie Fenton
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
Student competition
Zoya & Valera
Russia, 2017, colour, 52 min.
Director: Andrey Ananin
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
The Private Life of Animals
Russia, 2017, colour, 37 min.
Director: Valentin Tkach
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by its director
Student competition
The Perm Period
Russia, 2017, colour, 8 min.
Director: Olesya Yepishina
Pionerskaya St., 17,
Campus,
The film is presented by directors
Observando el Cielo
USA, 2007, colour, 19 min.
Director: Jeanne Liotta
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Detour de Force
Austria, USA, 2014, b/w, 29 min.
Director: Rebecca Baron
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
A Idade da Pedra
Brazil, France, 2013, colour, 29 min.
Director: Ana Vaz
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
International competition
Third-Class Travel
Russia, 2017, colour, 82 min.
Director: Rodion Ismailov
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
The Two Names of One City
Russia, 2016, colour, 28 min.
Director: Taisiya Reshetnikova
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
The Bridge
Russia, 2016, colour, 41 min.
Director: Anna Dranitsyna
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Miss Kiet's Children
the Netherlands, 2016, colour, 115 min.
Director: Petra Lataster-Czisch
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5,
The film is presented by its director and DoP
International competition
Siberian Love
Germany, 2016, colour, 83 min.
Director: Olga Delane
Pionerskaya St., 17,
Main Cinema Hall,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
In the Eye of the Storm
Russia, 2016, colour, 44 min.
Director: Elizaveta Kozlova
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Russian Flahertiana
Small People. Big Trees.
Russia, 2016, colour, 45 min.
Director: Vadim Vitovtsev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
Pionerskaya St., 17,
Campus
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №1
Russian Flahertiana
Songs of Abdul
Russia, Tajikistan, France, 2017, colour, 68 min.
Director: Anna Moiseenko
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Ouaga Girls
Sweden, Burkina Faso, French, Qatar, 2017, colour, 80 min.
Director: Theresa Traore Dahlberg
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
International competition
A Marriage Story
Czech Republic, 2017, colour, 102 min.
Director: Helena Trestikova
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
FLAHERTIANA WORKSHOP: Film Promotion Strategy: Risk Zones
Ekaterina Rusakovich , Hanna Mironenko
Pionerskaya St., 17,
Campus
Partisans’ Children
Russia, 2011, colour, 52 min.
Director: Igor Grigoriev
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Boys
Russia, 2012, colour, 28 min.
Director: Alexandra Pustynnova
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №6
Russian Flahertiana
Songs of Abdul
Russia, Tajikistan, France, 2017, colour, 68 min.
Director: Anna Moiseenko
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №4,
The film is presented by its director
International competition
Ouaga Girls
Sweden, Burkina Faso, French, Qatar, 2017, colour, 80 min.
Director: Theresa Traore Dahlberg
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5
Bukireva St., 10a,
Concert Hall of Perm State University
International competition
A Marriage Story
Czech Republic, 2017, colour, 102 min.
Director: Helena Trestikova
Pionerskaya St., 17,
Premier Cinema Center,
Cinema Hall №5